Ulaşım

Önemli bir yerleşim yeri olan Trabzon kara, deniz ve hava ulaşım imkânları sunar. Pek çok öğrenciye ve memura ev sahipliği yaptığı için büyük illerin hepsine doğrudan otobüs hizmeti vardır. Rize-Trabzon yolu üzerinde ana kampüse 5 dakika mesafede uluslar arası bir havaalanı vardır. Bu havaalanından yapılan direkt uçuşlar Trabzon'u Türkiye, Avrupa ve Orta Asya ülkelerinde pek çok noktaya bağlar.

Batı Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında Türkiye'de ulaşım oldukça ucuzdur. İstanbul'dan gidiş-dönüş bileti bir buçuk saat süren uçuşun fiyatı biletin alınış tarihine bağlı olarak 100-150 $ civarındadır. İstanbul-Trabzon arasında günde 10 civarında uçuş gerçekleşir. Ayrıca uluslararası öğrenciler de Sochi gibi Karadeniz kıyısındaki şehirlere veya Gürcistan gibi Kafkas ülkelerine giderken feribot ve otobüslerden yararlanabilirler.

Trabzon Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi yerleşkesi Trabzon ilimizin Akçaabat ilçesine bağlı Söğütlü beldesindedir. Yerleşkemizin devlet sahil yolu üzerinde olması nedeniyle ulaşım problemi yaşanmamaktadır. Trabzon, Akçaabat ve Söğütlü belediyelerine ait toplu taşıma araçları, il ve ilçe merkezlerinin bulunduğu hat üzerinde 06:00-22:00 saatleri arasında düzenli olarak ulaşım hizmeti vermektedir. Yöremizde bulunan dolmuşlarda gün içersinde sürekli olarak ulaşım hizmetine destek olmaktadırlar. Bu gibi ulaşım araçları vasıtasıyla kampüsten şehir merkezine ve diğer noktalara ulaşmak çok kolaydır.