Fatih Eğitim Fakültesi

"Akademisyenler" Türk Halk Müziği Konseri Mest Etti

Fakültemiz Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğretim elemanlarından Şef Öğr. Gör. Köksal AYŞAN'ın yöneteceği ve birçoğu fakültemizde bulunan üniversitemiz akademisyenleri tarafından verilecek ""Akademisyenler" Türk Halk Müziği Konseri" 29 Mayıs 2023 Pazartesi günü saat 20.00'de Mahmut Goloğlu Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Mahmut Goloğlu Kültür Merkezi'nde gerçekleşen ve katılımın çok yüksek olduğu konsere, Rektörümüz Prof. Dr. Emin Âşıkkutlu, eşi Hanımefendi Kadriye Âşıkkutlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Karal, Prof. Dr. Atilla Çimer, fakültemiz dekanı Prof. Dr. Bülent Güven, diğer fakülte dekanları, akademik, idari personel, öğrenciler ile müzikseverler katıldı.

Konserin birinci bölümünde koro tarafından Erzurum yöresine ait Suat Işıklı / Raci Alkır derlemesi "Tutam Yar Elinden”; Denizli / Acıpayam yöresine ait Veli Acımaz derlemesi "Tepsi de Tepsi Fındıklar"; Erzincan yöresine ait Ali Haydar Çiçek derlemesi "Gurbet Elde Bir Hal Geldi Başıma"; Ankara yöresine ait Rasim Gözübüyük derlemesi "Keziban'ın Alt Odası Sekili"; Sivas yöresine ait Aşık Veysel Şatıroğlu derlemesi "Bu Dünyayı Kuran Mimar"; Tokat /Zile yöresine ait Sadık Doğanay derlemesi "El Vurup Yaremi İncitme Tabip"; Niğde/Aksaray yöresine ait Ahmet Gürses derlemesi "Aziziye Aziziye"; Ardahan / Göle yöresine ait Ferman Baba derlemesi "Durnam" eserleri icra edildi. Solo tarafından ise Aşık Ali Sultan’dan alınan Sivas Yıldızeli’ne ait türküyü Ferdi Sakallıoğlu; Sivas Divriği yöresine ait Mehmet Yüzgeç derlemesi “Akşam Olur Karanlığa Kalırsın” adlı türküyü Taner Altun seslendirirken Artvin Hopa yöresine ait Kazım Koyuncu’dan alınan “Hey Gidi Karadeniz” ve Resul Dindar’dan alınan “Karşıya Çifte Çamlar”, adlı türküler ise Zümrüt Şen tarafından seslendirildi.

Konserin ikinci bölümünde koro tarafından Kütahya yöresine ait Hisarlı Ahmet’ten alınan “A İstanbul Sen Bir Han Mısın”; Kars yöresine ait Hüseyin Muratoğlu’ndan alınan “Bayram Gelip Elime Elimize”; Erzincan yöresine ait Turan Engin’den alınan “Vardım Hint Eline; Kırşehir yöresine ait Neşet Ertaş’tan alınan “Bağışla Sevdiğim Hakkın Seversen”; İzmir yöresine ait Mustafa İpek’ten alınan “İskender Boğazı Dardır Geçilmez” eserleri müzikseverler tarafından ilgiyle dinlendi. Solo olarak da Sivas Kangal yöresinden Muhlis Akarsu’dan alınan “Dağlar Seni Delik Delik Delerim” adlı türküyü Mustafa Ürey; Erzincan yöresinden Aşık Beyhani’den alınan “Yolumuz Gurbete Düştü” adlı türküyü Gürhan Bebek; Görele yöresinden Sırrı Öztürk’ten alınan Derenin Kıyıları adlı türküyü Tamer Civil;  Orta Anadolu yöresine ait Selahattin Çelikses’ten alınan “Çaya İner Ağlarım” adlı türküyü perküsyon sanatçısı Sabutay Çakmakoğlu; Hatay yöresine ait Emel Akçay/Halide Alkan’dan alınan Şu Karşıki Dağda Kar Var Duman Yok” adlı türküyü Erman Öncü; Kırşehir yöresinden Bozkırın tezenesi Neşet Ertaş’tan alınan “Hasret Düştü Gönlüme” adlı türküyü ise Özlem Aydın seslendirdi.

Fatih Eğitim Fakültesi Öğr. Gör. Şef Köksal Ayşan’ın büyük bir ustalık ve titizlikle adeta nakış gibi işleyerek yönettiği koro ve sazlar uyumları ile göz doldururken konseri izlemeye gelen türkü dostları da muhteşem bir ziyafete tanık oldu. Birbirinden güzel türküler seslendiren korist ve solistler, göz alıcı performansları ile dakikalarca ayakta alkışlandı.

İlgili Resimler


Menüyü Kapat