Fatih Eğitim Fakültesi

Tarihçe

Fatih Yüksek Öğretmen Okulu, 11 Kasım 1981 tarih ve 2547 sayılı kanun hükmünde kararname ile "Fatih Eğitim Fakültesi" adıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesine alınmıştır. Fatih Eğitim Fakültesi'nin çekirdeğini 1963-1964 eğitim-öğretim yılında açılan iki yıllık Fatih Eğitim Enstitüsü oluşturur. 1968 yılında öğretim süresi üç yıla çıkarılmıştır. 1978 yılında eğitim süresi dört yıla çıkarılarak Fatih Yüksek Öğretmen Okulu adını almıştır.
 
18 Mayıs 2018 tarihine kadar Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde Fatih Eğitim Fakültesi adıyla faaliyet gösteren Fakülte, 18.05.2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7141 sayılı kanun ile Trabzon Akçaabat’ta kurulan Trabzon Üniversitesi’ne bağlanmıştır.
 
Fakülte, Akçaabat İlçesi Söğütlü Mahallesinde yer alan KTÜ' nün Fatih Kampüsüne 1984 yılında taşınmıştır. Fakültede, dershane ve öğretim elemanlarının odalarının bulunduğu A, B, C, D ve F olarak adlandırılan beş blok binası dışında dekanlık binası, kütüphane ve kültür merkezi yer almaktadır. Ayrıca Fakülte yerleşkesinde, İletişim Fakültesi, Devlet Konservatuvarı, Spor Bilimleri Fakültesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Uzaktan Eğitim Merkezi, spor tesisleri, kız ve erkek öğrenci yurtları, öğrenci kantinleri, öğrenci yemekhanesi, sosyal tesisler ve öğretim elemanlarına tahsis edilen lojmanlar mevcuttur.
Menüyü Kapat